ZO Třinec

Historie samostatné včelařské organizace v Třinci se začíná psát 1.2. 1948, kdy byla ustanovena valnou hromadou konající se v Bystřici nad Olší. Do nově vzniklé organizace byly zahrnuty katastry obcí Třinec, Lyžbice, Dolní a Horní Lištná. Prvním předsedou se stal Otto Šlapeta.
V současné době je v funkci předsedy Základní organizace Třinec př. Ing. Otakar Litera, který svou funkci vykonává již od roku 2010. Pod naši základní organizaci nyní spadají katastry Třinec, Český Puncov, Dolní a Horní Líštná, Kojkovice, Konská, Lyžbice, Nebory, Ropice a Vendryně, které zaujímají celkově cca 80km2.
K datu 31.12. 2021 máme evidovaných 80 členů a členek s 784 včelstev. Naše ZO má svůj včelín v Dolní Lištné, kde chová včelstva v 10 úlech.
Za členy, které je v naší organizaci nejvíce vidět lze považovat přítele Stanislava Zielinu, který dlouhodobě pracuje s mládeží i dospělými v kroužku včelařství. Tato činnost je důležitá pro budoucnost chovu včel v naší Beskydské oblasti. Z řad bývalých členů naší ZO bychom rádi připomněli př. Stanislava Bednáře, př. Rudolfa Tomicu a př. Gustava Gajdicu.